Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Darczyńców Fundacji zorganizowała projekt pt. Wakacyjna przygoda w Polsce. Kolonie w Domu Polonii w Żytkiejmach trwały od 26 czerwca do 30 sierpnia. Łącznie na 5 turnusach gościliśmy 225 dzieci, młodzieży i opiekunów z Białorusi i Polski.

Na program edukacyjny pobytu składały się: nauka języka polskiego, geografii i historii Polski, gry i zabawy integracyjne, konkursy znajomości pisowni języka polskiego, zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, dramowe, zajęcia w lepieniu z gliny, wizyta straży granicznej oraz różnego rodzaju konkursy.

Program turystyczny pobytu składały się z wycieczek pieszych i autokarowych. Na każdym turnusie odbyły się 2 wycieczki piesze. Jedna z nich to wycieczka po Żytkiejmach, na której uczestnicy zwiedzili starą stację kolejową (ze starym, niemieckim napisem nazwy miejscowości), punkt graniczny Polski z Rosją, cmentarz z okresu I wojny światowej, z mogiłami żołnierzy rosyjskich i niemieckich, kościół pw. Św. Michała z końca XVI w., pomnik poświęcony poległym w obu wojnach światowych mieszkańcom Żytkiejm. Drugą wycieczką pieszą było wyjście do Muzeum Puszczy Rominckiej, gdzie uczestnicy zobaczyli eksponaty, wysłuchali koncertu leśnego, zobaczyli ekspozycje przedstawiające replikę życia w puszczy ( w tym na ścieżce edukacyjnej).

Na koloniach odbyły się 3 wycieczki autokarowe. Pierwsza to wycieczka po Suwalszczyźnie na trasie Żytkiejmy – Płociczno – Wigry – Suwałki – Smolniki – Żytkiejmy. Na wycieczce uczestnicy mieli okazję przejechać się Wigierską Kolejką Wąskotorową, na której mogli podziwiać krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, zwiedzali zespół poklasztorny Kamedułów na Wigrach, poznali historię i zabytki Suwałk, z punktu widokowego „Pan Tadeusz” w Smolnikach podziwiali piękno przyrody Suwalszczyzny. Drugą wycieczką autokarową był wyjazd na Mazury na trasie Żytkiejmy – Gierłoż – Święta Lipka – Giżycko – Żytkiejmy. Pierwszym punktem tej wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem bunkrów Hitlera „Wilczy Szaniec”, następnie uczestnicy mieli możliwość przejechania się sztabowozem oraz zapoznania się z wyposażeniem militarnym (dioramy). Kolejnym punktem wycieczki była Święta Lipka. Tutaj uczestnicy wysłuchali koncertu organowego oraz poznali historię sanktuarium, w Giżycku zapoznali się z historią i zabytkami tego miasta. Trzecia wycieczka autokarowa odbyła się na trasie Żytkiejmy – Stańczyki – Gołdap – Żytkiejmy. Na tej wycieczce uczestnicy zobaczyli najwyższe mosty w Polsce w Stańczykach oraz poznali historię i zabytki Gołdapi. Podczas tej wycieczki był też czas na plażowanie i kąpiele w jeziorze Gołdap lub na basenie (w przypadku gorszej pogody).

Podstawę kulturalnego programu pobytu stanowiły: zabawy i konkursy na terenie Domu Polonii i na boisku szkolnym, dyskoteki i ogniska, spotkania z gośćmi. Na zakończenie turnusu każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek.

Fundacja bardzo starannie przygotowała się do tegorocznych kolonii, zarówno merytorycznie jak i finansowo, wszystkie cele pobytu dzieci i młodzieży w Domu Polonii w Żytkiejmach zostały zrealizowane. Nie byłoby to możliwe bez wsparcie Darczyńców Fundacji jak również Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W imieniu własnym i dzieci serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie.zajęcia z gliny zajęcia z geografii zajęcia taneczne zajęcia plastyczne cd. zajęcia plastyczne zajęcia muzyczne śłuby kolonijne Święta Lipka Wigierska Kolej Wąskotorowa wyjście nad jezioro zabawa cztery wyspy zabawa pinokio Stańczyki podchody nocne cd. podchody nocne Olimpiada sportowa ognisko Mini playbac show chrzest kolonijny - część pierwsza Gierłoż - przejażdżka sztabowozem gry i zabawy na świeżym powietrzu gry i zabawy z chusta animacyjną Mam Talen - Weronika Mam talent chrzest kolonijny LOGO MSZ