Szanowni Państwo, Kochani Darczyńcy!

Na początku chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe wsparcie, które od Państwa otrzymaliśmy. Jest to dla nas bardzo ważne, że zawsze możemy na Was liczyć. Dzięki Państwa hojności do tej pory naprawdę mogliśmy zrobić bardzo dużo. Tym razem, w trochę innej rzeczywistości zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe lub rzeczowe remontu Domu Polonii w Żytkiejmach – ośrodka kolonijnego dla dzieci. Remont będzie prowadzony w okresie wakacyjnym i dalej do końca roku. Pragniemy, aby nasz ośrodek gościł dzieci przez cały rok, aby służył nie tylko do organizacji wakacyjnych kolonii, ale również do organizacji warsztatów metodycznych dla nauczycieli, spotkań środowisk młodzieżowych i kombatanckich oraz jako miejsce całorocznej realizacji projektów i zadań misyjnych naszej Fundacji. Konieczność przeprowadzenia remontu wynika ze złego stanu technicznego budynków, a zgromadzone przez nas oszczędności nie pozwalają na pokrycie wysokich kosztów remontu – naprawa łazienek, rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania, wymiana dachu, remont pomieszczeń oraz elewacji budynków. Koszt tych remontów, pomimo że jest wysoki, to jednak niezbędny, aby małymi krokami dojść do możliwości całorocznego funkcjonowania Domu Polonii w Żytkiejmach. Nasze wyliczenia na podstawie szacunków kosztorysu inwestorskiego wyglądają następująco:

– remont generalny łazienki w podpiwniczeniu (39 m2) – przebudowa z nowym łączem kanalizacyjnym, 4 toalety, 3 pomieszczenia prysznicowe, 4 umywalki, ogrzewanie, toaleta i ubikacja dla pracowników, 2 pomieszczenia gospodarcze, poszerzenie wejścia, wymiana podłogi – koszt szacunkowy 20 000 zł

– remont generalny łazienki na parterze (20 m2) – przebudowa z nowym łączem kanalizacyjnym – 2 toalety, 2 pomieszczenia prysznicowe, 3 umywalki, 1 pisuar, ogrzewanie, wymiana podłogi – koszt szacunkowy 15 000 zł

– zbicie starego tynku, osuszenie muru, ocieplenie i położenie nowego tynku na budynku dolnym Domu Polonii – powierzchnia całkowita ok. 300 m2 – koszt szacunkowy 53 000,00 zł

– ocieplenie wraz z położeniem nowego tynku na budynku głównym Domu Polonii – powierzchnia całkowita ok. 500 m2 – koszt szacunkowy 85 000 zł

– wymiana dachu na budynku głównym Domu Polonii – koszt szacunkowy – 86 000,00 zł

– wymiana dachu na budynku dolnym Domu Polonii – koszt szacunkowy – 70 000,00 zł

– dokończenie wymiany ogrodzenia Domu Polonii wraz z nową bramą przeciwpożarową – długość ogrodzenia 150 m bieżących, brama dwuskrzydłowa 5 m – koszt szacunkowy 14 000 zł

– instalacja systemu centralnego ogrzewania budynków wraz z zakupem pieca i bojlerów – koszt szacunkowy 75 000,00 zł.

W chwili przekazania nam ośrodka w 2001 roku, budynki były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały generalnego remontu. Dzięki wsparciu Darczyńców z całej Polski i społecznej pracy wolontariuszy udało się nam wspólnie go wyremontować i dostosować do przyjmowania małych gości, których rocznie przyjeżdża ponad 300 – dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi oraz dzieci z biednych i dysfunkcyjnych rodzin z Polski. Taki pobyt w Żytkiejmach dla wielu dzieci jest jedyną szansą na wyrwanie się ze smutnej rzeczywistości, szansą na aktywne spędzenie wakacji, a w wielu przypadkach także możliwością zjedzenia pełnego ciepłego posiłku.

Już coraz bliżej wakacje, które w tym roku będą inne niż w latach ubiegłych. Nie będziemy mogli zorganizować kolonii w Polsce dla polskich dzieci z Białorusi. Jest to spowodowane zamkniętą granicą z Białorusią w związku z pandemią koronawirusa. Dlatego ogromnym naszym pragnieniem w tym roku jest wsparcie organizacji wakacyjnego wypoczynku dzieciom w ich miejscach zamieszkania, dlatego część zebranych środków przekażemy na zorganizowanie bezpiecznych wakacji tam, gdzie mieszkają nasi podopieczni. Zgodnie z wytycznymi władz Białorusi różne formy wypoczynku muszą się odbyć, sprawimy, aby były jak najbardziej bezpieczne.

Ponadto planujemy, pomimo trudnej sytuacji, zrealizować jeszcze: wsparcie kombatantów mieszkających na Białorusi, pomoc stypendialną dla młodzieży polonijnej studiującej w Polsce, dofinansowanie wynajęcia pomieszczeń oraz ich doposażenia dla Polskiej Macierzy Szkolnej w Witebsku, Festiwal Patriotyczny „Polskie Serce” w Mińsku (w listopadzie i zapewne w formie on-line) oraz na koniec roku akcję „Podarujmy Dzieciom Święta”.

Jeszcze raz zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej Fundacji. Każdy, nawet najmniejszy datek będzie wielką pomocą, każdy dar, nawet ten najmniejszy jest dla nas tak samo ważny i za każdy, już teraz dziękujemy. W zamian, w imieniu nas wszystkich, odwdzięczymy się m.in. przesyłając Podziękowanie Darczyńcy, informując o Dobroczyńcach na stronie internetowej – www.fundacja.sos.pl.

Liczymy na Państwa wspaniałomyślność, na Wasze Dobre Serce. Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z zawartością portfela, bo każdy z nas ma coś, czym może podzielić się z innymi.

Wszystkich, którzy mogą i chcą nam pomóc prosimy o przekazania nam wpłat dowolnej wysokości na konto Fundacji:

Bank PKO BP 91 1020 1332 0000 1702 0246 2208

Alior Bank 16 2490 0005 0000 4530 2060 1430

W imieniu Zarządu Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

Rafał Cierniak – Prezes Zarządu

Białystok, 2020-06-05

FESTIWAL PATRIOTYCZNY „POLSKIE SERCE” W MIŃSKU

AKCJA „PODARUJMY DZIECIOM ŚWIĘTA”