W dniach 17-18 czerwca br. w ramach projektu pt. „W rodzinnych stronach Stanisława Moniuszki” została zorganizowana dwudniowa wizyta edukacyjna dla uczniów Średniej Szkoły nr 36 z polskim językiem nauczania w Grodnie.
17 czerwca wczesnym rankiem uczestnicy wizyty wyruszyli w kierunku Nowogródka. Zwiedzanie rozpoczęli od modlitwy przy grobie Sióstr Nazaretanek, zamordowanych w czasie II Wojny Światowej. Następnie zwiedzili Muzeum A. Mickiewicza w odbudowanym dworku Mickiewiczów, odbyli spacer wokół Góry Zamkowej, z której ukazała się malownicza panorama Nowogródka i okolic, zwiedzili kościół Farny, w którym został ochrzczony Adam Mickiewicz. Niespodzianką podczas wizyty było picie ziołowej herbaty z malarzem Kostusiem Kaczanem w jego prywatnej galerii. Tego dnia pogoda dopisała i wyjazd nad jezioro Świteź, rozsławione na cały świat przez Mickiewicza był wielką przyjemnością. Dzieci stały się uczestnikami zabawy „Przygody nad jeziorem” i zabrały ze sobą dużo przyjemnych wrażeń. 
Drugiego dnia wizyty, 18 czerwca, na uczestników czekała niezapomniana podróż śladami życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Wybitny kompozytor urodził się w Ubielu na terenie współczesnej Białorusi. A w Smiłowiczach pod Mińskiem, gdzie był ochrzczony kompozytor, funkcjonuje muzeum Stanisława Moniuszki, które w tym dniu zaprosiło uczestników na zwiedzanie. Wszystko zaczęło się od koncertu wychowanków Czerwieńskiej Szkoły Sztuki, w wykonaniu których zabrzmiały mazurki, polki i inne utwory kompozytora. A czarująca atmosfera muzeum i ciekawostki z ust pani przewodnik zapoznały wszystkich z historią życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Duchowy świat uczestników wycieczki w Smiłowiczach został wzbogacony także przez zwiedzanie wystawy obrazów znakomitych malarzy Haima Sontine’a i Szraga Tsarfinga.
Kolejnym punktem programu była piesza wycieczka ulicami Mińska. W latach 1830-1836 rodzina Stanisława Moniuszki mieszkała w Mińsku. Do tego miasta wracał on przez całe życie. Uczestnicy wycieczki odczuli atmosferę miasta z czasów kompozytora. Byli obok budynku, w którym mieszkali Moniuszkowie, zwiedzili współczesny gmach Domu Związków Zawodowych na placu Wolności, gdzie w XIX wieku mieściło się męskie gimnazjum, do którego uczęszczał Moniuszko, zwiedzili miejsce, gdzie uczył się kompozytor w prywatnej szkole Dominika Stefanowicza. Moniuszko współpracował z literatami białoruskimi. Potwierdzeniem tego jest pomnik Stanisława Moniuszki i Wincentego Dunina-Marcinkiewicza do libretta, którego kompozytor napisał muzykę opery „Sielanka”. Piesza wycieczka ulicami stolicy była bardzo nasycona informacjami o mińskim okresie życia Moniuszki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni późnym wieczorem uczestnicy wrócili do domu.
Podróż śladami życia Adama Mickiewicza i Stanisława Moniuszki dostarczyła wiele wspaniałych wrażeń i była dużym przeżyciem dla uczestników wycieczki, bo na każdym kroku otwierała na nowo strony naszej historii. Opowiadania przewodników, emocje, wspólnie spędzony czas na długo zostaną w pamięci dzieci i dorosłych.

„W rodzinnych stronach Stanisława Moniuszki” – zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.