20 lat – dużo to czy mało, zależy od odniesienia. 20 lat pracy Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny to już całkiem sporo. Jako aktywnie uczestniczący w jej powstaniu pamiętam oczywiście te pierwsze dni, tygodnie czy miesiące – poprawianie statutu, korekty wniosków do KRS, pomysły na nazwę – dzisiaj to już dawna historia, pełna anegdot, lecz to, co najważniejsze nastąpiło później. Próbowałem przypomnieć sobie nasze działania z pierwszych miesięcy działalności, pamiętam koncert kabaretu Szum, który był połączony ze zbiórką na zorganizowanie wakacji, potem były wakacje właśnie, a zaraz po nich w Żytkiejmach kupiliśmy obiekty po fabryce obuwia i zaczął powstawać nasz Dom Polonii. Ania, Krysia, Lodzia, Jan, Wojtek, Piotrek, Ela – pierwszy skład załogi Fundacji. Potem Marina, Jola, Jagoda, Irena, Kasia, wielu wolontariuszy, studentów, nauczycieli. Podarujmy Dzieciom Święta, wyjazdy muzealno-teatralne, szkolenia nauczycieli, ratowanie zdrowia, turnusy rehabilitacyjne, Troper, Krasnoludki, Złoty Pociąg, Odkurzamy zakurzone, Polski znicz, Spotkajmy się…, obozy liderskie, Dni Kultury Kresowej, Wspólnota Młoda Polonia, Pamięć dla pokoleń i wiele innych akcji, projektów, zadań, działań – dla dzieci przede wszystkim, dla Polaków z Białorusi.
Dzisiaj chcę podziękować wszystkim za te 20 lat – osobom, z którymi miałem zaszczyt pracować i współpracować, wolontariuszom, odbiorcom naszej pomocy, darczyńcom, nie wymienię wszystkich, bo post byłby zbyt długi. Dziękuję Wam. I życzę, tym razem także sobie, kolejnych lat tak bogatych w wydarzenia, działania, radość i wzruszenia jak te 20 lat, które właśnie dzisiaj mijają.
Rafał Cierniak – Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny