Szanowni Państwo,

Już pisaliśmy o 15-letniej Anastazji Bojsza, dziewczynie cierpiącej na  guza rdzenia kręgowego odcinka TH9-Th10 oraz skoliozę. W lipcu 2013 roku przeszła operację, podczas której lekarze wycięli część guza. W listopadzie 2013 roku dziewczynka wraz z mamą przyjechała na badania do Białegostoku do Dziecięcego Szpitala Klinicznego do Kliniki Neurochirurgii i Rehabilitacji Dziecięcej. W klinice lekarze potwierdzili guz rdzenia kręgowego odcinka Th9-Th10, niedowład spastyczny kończyn dolnych, pęcherz neurogenny oraz zakażenie układu moczowego. Klinika skierowała rodziców z dzieckiem do Kliniki Neurochirurgii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, gdzie:

  1. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”  Klinika Neurochirurgii – lekarze stwierdzili, że Anastazja wymaga wieloetapowego leczenia chirurgicznego,  ortopedycznego i onkologicznego. Lekarze planowali usunięcie guza śródrdzeniowego, drenaż jamistości rdzenia oraz stabilizację tylną kręgosłupa. Całość pobytu została wyceniona na co najmniej 100 000,00 zł
  2. Na początku czerwca br. Anastazja została poddana drugiej operacji częściowego wycięcia guza. Guz nie został wycięty całkowicie, ponieważ lekarze nie widzieli jego granic.
  3. Pod koniec lipca br. nastąpiła ponowna konsultacja w Klinice Neurochirurgii Instytutu  „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” – po zbadaniu dokumentacji po operacji lekarze postawili diagnozę, że guz obejmuje cały rdzeń kręgowy od odcinka szyjnego do stożka rdzeniowego, tzw. holocord astrocytoma. Stwierdzili, że po dwóch operacjach nie są wskazane dalsze działania chirurgiczne, które nigdy nie doprowadzą do całkowitego usunięcia nowotworu, ponieważ guz zajmuje cały rdzeń. Dodatkowo stwierdzono, że Anastazja wymaga ortozy zewnętrznej (gorsetu), którego rolą będzie powstrzymanie narastania skoliozy (skrzywienia kręgosłupa). Dziewczynka została skierowana na konsultację do onkologa dziecięcego.
  4.  Pod koniec sierpnia br. odbyła się konsultacja onkologiczna w Klinice Onkologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Diagnoza: Holocord Astrocytoma – rozległy guz zajmujący rdzeń kręgowy nie tylko w miejscu operowanym, ale także w odcinku szyjnym i lędźwiowym – części torbielowate, ze wzmacniającą się ścianą torbieli. Lekarze zalecili leczenie chemioterapią SIOP LGG (winkrytyna, karboplatyna).
  5. Lekarze na Białorusi twierdzili, że jedyną szansą dla Anastazji jest operacja cybernożem. Dlatego na początku września br. odbyła się konsultacja w Centrum CyberKnife – ICC sp. z o.o., żeby dowiedzieć się czy dziewczynka faktycznie jest kwalifikowana do zabiegu. Lekarze stwierdzili, że dziewczynka nie podlega leczeniu radiochirurgicznemu. Co za tym idzie nie może mieć operacji cybernożem.
  6. Na początku września lekarze ponownie skierowali dziewczynkę na MRI z którego potwierdzili diagnozy postawione poprzednio.

Obecnie czekamy na decyzję rodziców Nastki – czy kolejne konsultacje, czy wskazane już etapy leczenia. Będziemy o tym informować.