W sierpniu 2021 roku zorganizowaliśmy turnusy Rodzinnych Wakacji w Domu Polonii w Żytkiejmach, na które przyjechały rodziny, łącznie ponad 60 osób. Rodziny te, to uchodźcy z Białorusi, którzy mieszkają teraz w Polsce. Podczas pobytu organizowaliśmy czas dla dzieci i rodziców, a mianowicie:

– uczestniczyli w zajęciach, grach z języka polskiego m.in. 100 pytań do…, Wizytówki, i inne.

– zajęciach z geografii i historii Polski – podczas zajęć zapoznali się z województwami, rzekami i miastami Polski, poznali polskie symbole narodowe.

– poznali fragment Polski atrakcyjny przyrodniczo i interesujący historycznie dzięki wycieczkom: pieszej wycieczce po Żytkiejmach (budynek stacji kolejowej z zachowanymi napisami w języku niemieckim, punkt graniczny, cmentarz wojenny, kościół pw. Św. Michała); wycieczce autokarowej do Płociczna, Suwałk i Smolnik (przejażdżka kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym – cztery przystanki umożliwiające poznanie sposobów wykorzystania puszczy i jeziora do celów przemysłowych w latach 1800-1960, wejście do Aquaparku w Suwałkach, podziwianie widoków z tarasu w Smolnikach – miejsce kręcenia scen batalistycznych do filmu „Pan Tadeusz” A. Wajdy).

– zajęciach sportowych – gra w piłkę nożną, koszykówkę, zabawa terenowa „Kolory”. Poprzez te zajęcia promowaliśmy zdrowy styl życia i zasady fair play.

– zajęciach tanecznych i dyskotekach. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się kilku tańców integracyjnych.

– spotkaniach przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i śpiewami.

– wieczorki filmowe – ze względu na wiek uczestnicy oglądali bajki i filmy w języku polskim.

– nastąpiła pełna integracja uczestników, dzięki zajęciom integracyjnym (Moje imię mówi o mnie…, zabawy z chustą animacyjną m.in. Kot i mysz, Kwiat Lotosu).

– rozwinęli swoje zdolności artystyczne (tworzenie plakatów na drzwi swoich pokoi), fizyczne dzięki różnorodności proponowanych zajęć i zabaw (tańce, tworzenie bransoletek, rozgrywki sportowe).

– odpoczęli i zregenerowali siły po trudnych przeżyciach na Białorusi, dzięki zmianie otoczenia i sprzyjającym warunkom klimatycznym – tereny czyste ekologicznie tzw. Zielone Płuca Polski.

Wyżywienie było serwowane w stołówce, a przygotowywane w kuchni ośrodka i składało się ze śniadania, obiadu, kolacji i podwieczorka.

Poprzez organizację wakacji pokazaliśmy tym rodzinom, że są ważni, że pamiętamy o nich i że chcemy im pomagać, aby ich pobyt w Polsce był łatwiejszy i milszy. Podczas tych turnusów zaprzyjaźnili się z innymi rodzinami, którzy uciekli z Białorusi, i są dla siebie nawzajem wsparciem, ponieważ będąc w innym kraju bez znajomości języka jest bardzo trudno, a jak się ma taką sama bratnia duszę to zawsze lżej.

Fundacja we współpracy z Caritas w Grodnie zorganizowała turnus dla dzieci z biednych rodzin, którzy mieszkają na Białorusi. Turnus odbył się w ośrodku Caritasu w Niecieczy. Podczas tego turnusu uczestnicy poznali polską historię, kulturę i tradycję, odbywały się również zajęcia z języka polskiego, zajęcia integracyjne, zajęcia artystyczne.