W miniony weekend – 17 i 18 lipca 2021 r. w Domu Polonii w Żytkiejmach odbył się Piknik Rodzinny z Niepodległą. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, którzy odwiedzali specjalnie na tę okazję przygotowane stoiska, w tym Gminnego Centrum Kultury w Dubeninkach, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Fundacji, w tym stoisko z quizem o Niepodległej. Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią z Warszawy dwukrotnie spotkał się z publicznością podczas prezentacji multimedialnej „Z biegiem Niemna”. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Najmłodsi tłumnie korzystali ze smoka-dmuchańca, a wszyscy mogli zwiedzać przygotowane wystawy: o rtm. Witoldzie Pileckim i o modzie i obyczajach XX-lecia międzywojennego.

W niedzielę, po uroczystej Mszy Św. w kościele w Żytkiejmach, z udziałem konnych, odbyła się inscenizacja potyczki z czasów walk o granice Polski tuż po odzyskaniu niepodległości. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała walki oddziałów konnych i pieszych, które komentował historyk z Ostrowi Maz. Andrzej Mierzwiński. Po potyczce na plac wjechał wóz Ochotniczej Straży Pożarnej z Żytkiejm, odbył się pokaz wyposażenia i pracy strażaków. Na terenie Domu Polonii w Żytkiejmach ułani jeszcze raz pokazali swoje umiejętności w jeździe i władaniu szablą i lancą, była także możliwość przejażdżek konnych. Wojskowa grochówka dla wszystkich odwiedzających zakończyła święto z Niepodległą w Żytkiejmach. Przez trzy noce budynek Domu Polonii był podświetlony w polskich barwach narodowych.

Składamy gorące podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. „Piknik Rodzinny z Niepodległą w Żytkiejmach” odbył się w ramach „Spotkań z historią w Domu Polonii w Żytkiejmach” dofinansowanego z Programu Dotacyjnego Niepodległa.

Foto: Katarzyna i Karolina Ostrowskie, A. Patejko (naszedubeninki.pl)