Już za chwilę zaczynają się wakacje. To kolejny rok, w którym nie zaprosimy dzieci z Białorusi – z jednej strony sytuacja za naszą wschodnią granicą uniemożliwiająca jej przekraczanie, z drugiej strony rozpoczęty w ubiegłym roku remont Domu Polonii w Żytkiejmach – naszej wakacyjnej bazy. Remont nie przeszkodzi nam jednak w organizacji pobytów dla rodzin – dzieci i ich rodziców, na trochę innych niż dotychczas zasadach. Wiele osób – Polaków i Białorusinów – uciekło przed prześladowaniami z Białorusi i przyjechało do Polski. To dla nich chcemy w tym roku otworzyć gościnne progi naszej siedziby w Żytkiejmach. By odpoczęli, postarali się choć na chwilę zapomnieć o swoich troskach i problemach, zobaczyli trochę inną Polskę, na uboczu, wśród przyrody. Możemy im zaoferować to, co my Polacy zawsze oferujemy gościom – nocleg, wyżywienie, wakacyjną rozrywkę. A gdy będą od nas wyjeżdżać, przekażemy im to, co już mamy oraz to, co otrzymamy – ubrania, zabawki, książki, artykuły do szkoły, artykuły higieniczne lub spożywcze. Nie wiadomo, jak długo pozostaną w Polsce. Może krótko, może dłużej, ale możliwe, że zostaną u nas na stałe.

Planujemy zorganizować 3 turnusy na każdym po 25 osób, łącznie będzie 75 osób. Podczas pobytu zorganizujemy czas dla dzieci, aby rodzice mogli odpocząć, zebrać myśli. W większości przypadków jest tak, że to sama mama z dziećmi uciekła z Białorusi, a tata został, aby pracować. W trakcie pobytu zostaną zorganizowane różnego rodzaju zajęcia edukacyjne (z języka polskiego, geografii i historii), integracyjne, sportowe (olimpiada sportowa rodzin, podchody, mecze piłki nożnej, poprzez zajęcia sportowe chcielibyśmy promować zdrowy styl życia i zasady fair play), kulturalne (nauka polskich piosenek przy ognisku, zajęcia taneczne, wieczorki filmowe), rekreacyjne (dyskoteki, ogniska) oraz zajęcia krajoznawcze (piesze wycieczki po Żytkiejmach, na ścieżkę edukacyjną do puszczy Rominckiej i na trójstyk granic oraz autokarową po Mazurach), zajęcia w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Wyżywienie będzie serwowane w stołówce, a przygotowane w kuchni ośrodka i składać się będzie ze śniadania, obiadu, kolacji oraz II śniadania lub podwieczorku. Dania przygotowywane będą z uwzględnieniem kuchni regionalnej i tradycji kulinarnych Polski.

Poprzez organizację tych wakacji chcemy pokazać tym rodzinom, że są ważni, że pamiętamy o nich i że chcemy im pomagać, aby ich pobyt w Polsce był łatwiejszy i milszy. Pragniemy, aby poznali inne rodziny, które uciekły z Białorusi, aby byli sobie nawzajem wsparciem, aby mogli mieć takie bratnie dusze w Polsce.

Oprócz działań już wspomnianych planujemy, pomimo wciąż niepewnej sytuacji, zrealizować jeszcze wsparcie różnych form wakacyjnego wypoczynku w miejscach zamieszkania dzieci, daleko idącą pomoc humanitarną osobom muszącym uciekać z Białorusi, pomoc stypendialną w II połowie tego roku a także dalsze prace remontowe i modernizacyjne w Domu Polonii w Żytkiejmach.

Bardzo prosimy o wsparcie naszych działań. Każdy, nawet najmniejszy datek jest dla nas wielką pomocą. Podczas kontaktów z nami często prosicie Państwo o podanie jednej, konkretnej kwoty wsparcia. Trudno nam ją jednoznacznie podać, bo raz będzie to 900 złotych, innym razem 1900 złotych, dary zawsze traktujemy podobnie, bo każdy jest ważny. Co roku wiosną przesyłamy Darczyńcom podziękowania, informujemy o Was na naszej stronie internetowej fundacja.sos.pl.

 

„My już nie możemy milczeć, pozostała nam minuta krzyku” – Jana Shostak – polsko-białoruska aktywistka o bieżącej sytuacji na Białorusi.

Minuta krzyku dla Białorusi, krzyku za uwięzionymi, porwanymi, bitymi, za tymi, którzy odeszli….

Za Romanem Protasiewiczem, uprowadzonym z rejsowego samolotu, który siłą zmuszono do wylądowania w Mińsku.

Za Andrzejem Poczobutem i innymi Polakami bezpodstawnie więzionymi przez reżim Łukaszenki.

Za setkami i tysiącami niewinnych ludzi, nękanych za chęć bycia wolnymi.

My też krzyczymy, przez 20 lat działając, wspierając, pomagając, dzisiaj chcemy krzyczeć na cały głos!!!!

Głos wolności, sprawiedliwości, solidarności!!!

       

 

Liczymy na Państwa wspaniałomyślność, na Wasze dobre serca – każdy z nas ma coś, czym może się podzielić z innymi.

Pomaganie uszczęśliwia, a dobro powraca!

odpis_aktualny_291_1624522341092

Caritas Grodno. Odpoczynek dzieci.