W tym roku wszystko jest inaczej. Inna będzie także nasza najstarsza akcja – Podarujmy Dzieciom Święta, szczegóły poniżej (to treść naszego corocznego listu). Dary rzeczowe, które pozyskamy w trakcie zbiórki przekażemy naszym podopiecznym w Polsce. O naszych pracach związanych z PDŚ i innymi działaniami Fundacji informujemy także na naszej stronie na Facebooku – https://www.facebook.com/Grodzienszczyzna

Za wszelkie wsparcie z góry dziękujemy!

 

Szanowni Państwo, Kochani Darczyńcy!

Podarujmy Dzieciom Święta… Od ponad 20 lat w jesiennej aurze zwracaliśmy się do Państwa o wsparcie, pomoc, którą przekazywaliśmy naszym Rodakom z Białorusi na Boże Narodzenie. Ostatnie wydarzenia, które dzieją się na Białorusi na początku bardzo nas martwiły. Z czasem zmartwienie zaczęło się przeradzać w przerażenie i niedowierzanie, ale także w dumę z walki narodu o lepszy los.

Teraz na Białorusi na każdym kroku łamane są prawa człowieka. Niewinni ludzie siedzą w więzieniach, są katowani, oprawcy znęcają się nad nimi, ludzie giną bez śladu. W domach pozostaje rodzina, której czujemy się w obowiązku pomóc, zwłaszcza teraz, krótko przed świętami. OMON zatrzymuje nie tylko osoby pełnoletnie, ale również młodzież, także młodzi ludzie trafiają do więzień. Ludzie zwalniani są z pracy, ponieważ walczą o wolność swoją i swojego kraju. Często jest tak, że rodziny pozbawione są całkowicie środków do życia, panuje tam jeszcze większa bieda niż do tej pory. Ludzie są prześladowani. Bez żadnego tłumaczenia służby przychodzą do ich domów i przeprowadzają rewizje, zamykają ich w więzieniu i karzą wysokimi mandatami. Ludzie wychodzą na pokojowe protesty, a służby do nich strzelają kulami gumowymi, gazem łzawiącym, armatkami wodnymi. Część z nich jest okaleczona do końca życia, są niestety ofiary śmiertelne. Dochodzi do tego, że obywatele Białorusi nie są wpuszczani do własnego kraju, najbardziej jaskrawy przykład – Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, Metropolita Mińsko-Mohylewski, a wytłumaczenie władz – stwierdzenie nieważności paszportu biskupa. To pokazuje, w jaki sposób działają służby na Białorusi, tępiąc swych obywateli za współpracę z Polakami.

Szczególną represją zostali dotknięci nasi Rodacy zamieszkali na Białorusi. Polacy gromadzą się przy ośrodkach kultu, aby modlić się za wolność i pokój w swoim kraju, za co są ścigani i sądzeni, nakładane są na nich wysokie kary, tak było choćby w Lidzie. Władze Białorusi nie mają litości dla własnego narodu.

Nie tylko dorośli Polacy mieszkający na Białorusi obawiają się o swoją przyszłość, także studenci studiujący w Polsce mają wielkie o nią obawy, boją się wyjeżdżać do domu, ponieważ mogą być niewpuszczeni do własnego kraju, albo nie będą mogli wrócić z powrotem. Najbardziej narażeni na to są mężczyźni.   Łukaszenka wydał rozkaz, aby wszyscy młodzi mężczyźni byli na Białorusi w gotowości. Ich wyjazdy do domów, na święta są pod bardzo dużym znakiem zapytania, dlatego pragniemy ich również wesprzeć finansowo i rzeczowo, aby poczuli, choć na chwilę, magię świąt z dala od domu i swoich bliskich.Dla nich ta sytuacja też jest bardzo ciężka, ponieważ po tamtej stronie granicy zostały ich rodziny, o których los bardzo się martwią.

Akcja Podarujmy Dzieciom Święta jest wpisana w stały program działalności Fundacji. Pomoc Polakom ze wschodu to nasz obowiązek, obowiązek wszystkich Polaków. Chcielibyśmy przekazać jak najwięcej darów, ale tak naprawdę nie ilość jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim pamięć, troska, tradycja i szacunek.

Z powodu epidemii oraz panującej sytuacji na Białorusi w tym roku rezygnujemy ze spotkania ze Świętym Mikołajem w Białymstoku. Nie mamy możliwości zorganizowania „Podarujmy Dzieciom Święta”, tak jak było to realizowane przez ostatnich 20 lat. Nie przygotujemy paczek w Polsce, ponieważ przy ograniczonej pracy Konsulatów RP na Białorusi, nie mamy możliwości przetransportować ich na Białoruś. Cała pomoc humanitarna z Polski jest zatrzymywana na granicy. Jedynym wyjściem jest przekazanie środków pieniężnych na Białoruś, gdzie zostaną zakupione paczki świąteczne dla dzieci i ich rodzin, zostaną także wypłacone zapomogi finansowe tym, do których dotarcie z paczkami będzie niemożliwe.

Jest nam bardzo przykro, iż w tym roku nie uda nam się wspólnie z dzieciakami z Białorusi pośpiewać kolęd, spędzić z nimi czas, porozmawiać o ich potrzebach.

Ale działamy!  Dla wspólnego dobra i lepszej przyszłości wierząc, że wszystko, co złe minie i nadejdzie lepszy czas, że będziemy mogli się spotkać.

Działajmy razem! Prosimy, pomóżcie nam, pomóżcie im! Każdy datek się liczy. Koszt wsparcie jednej rodziny to około 900 zł.

Miejmy razem miłosierne serca, jak powiedział Papież Franciszek: „Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę; serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich. Serce miłosierne potrafi być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować, jest zdolne do czułości i współczucia. Serce miłosierne potrafi dzielić swój chleb z głodnym, serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów. Powiedzieć wraz z wami „miłosierdzie”, to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia”.

Te ostatnie słowa – szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie i marzenia – niech będą naszymi życzeniami dla nas i dla Was, na Boże Narodzenie, na rok 2021 i na całe nasze życie.

Z poważaniem

Zarząd Fundacji

 

odpis_aktualny_291_1604907349545

List Intencyjny Podarujmy Dzieciom Święta – PMS Grodno

List Intencyjny Podarujmy Dzieciom Święta – Witebsk