Szanowni Państwo,

Piszę w imieniu Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Fundacja posiada własny ośrodek, w którym w sezonie wakacyjnym organizujemy kolonie integracyjne dla dzieci z Białorusi i Polski. Na tę chwilę ośrodek działa tylko w sezonie letnim, ponieważ nie mamy tam ogrzewania. Pragniemy, aby nasz ośrodek gościł dzieci przez cały rok, aby służył nie tylko do organizacji wakacyjnych kolonii, ale również do organizacji warsztatów metodycznych dla nauczycieli, spotkań środowisk młodzieżowych i kombatanckich oraz jako miejsce całorocznej realizacji projektów i zadań misyjnych naszej Fundacji. Konieczność przeprowadzenia remontu wynika ze złego stanu technicznego budynków, a zgromadzone przez nas oszczędności nie pozwalają na pokrycie wysokich kosztów remontu – naprawa łazienek, rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania, wymiana dachu, remont pomieszczeń oraz elewacji budynków. Koszt tych remontów, pomimo że jest wysoki, to jednak niezbędny, aby małymi krokami dojść do możliwości całorocznego funkcjonowania Domu Polonii w Żytkiejmach. Nasze wyliczenia na podstawie szacunków kosztorysu inwestorskiego wyglądają następująco:

– remont generalny łazienki w podpiwniczeniu (39 m2) – przebudowa z nowym łączem kanalizacyjnym, 4 toalety, 3 pomieszczenia prysznicowe, 4 umywalki, ogrzewanie, toaleta i ubikacja dla pracowników, 2 pomieszczenia gospodarcze, poszerzenie wejścia, wymiana podłogi – koszt szacunkowy 20 000 zł

– remont generalny łazienki na parterze (20 m2) – przebudowa z nowym łączem kanalizacyjnym – 2 toalety, 2 pomieszczenia prysznicowe, 3 umywalki, 1 pisuar, ogrzewanie, wymiana podłogi – koszt szacunkowy 15 000 zł

– zbicie starego tynku, osuszenie muru, ocieplenie i położenie nowego tynku na budynku dolnym Domu Polonii – powierzchnia całkowita ok. 300 m2 – koszt szacunkowy 53 000,00 zł

– ocieplenie wraz z położeniem nowego tynku na budynku głównym Domu Polonii – powierzchnia całkowita ok. 500 m2 – koszt szacunkowy 85 000 zł

– wymiana dachu na budynku głównym Domu Polonii – koszt szacunkowy – 115 000,00 zł

– wymiana dachu na budynku dolnym Domu Polonii – koszt szacunkowy – 70 000,00 zł

– dokończenie wymiany ogrodzenia Domu Polonii wraz z nową bramą przeciwpożarową – długość ogrodzenia 150 m bieżących, brama dwuskrzydłowa 5 m – koszt szacunkowy 14 000 zł

– instalacja systemu centralnego ogrzewania budynków wraz z zakupem pieca i bojlerów – koszt szacunkowy 100 000,00 zł.

W chwili przekazania nam ośrodka w 2001 roku, budynki były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały generalnego remontu. Dzięki wsparciu Darczyńców z całej Polski i społecznej pracy wolontariuszy udało się nam wspólnie go wyremontować i dostosować do przyjmowania małych gości, których rocznie przyjeżdża ponad 300 – dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi oraz dzieci z biednych i dysfunkcyjnych rodzin z Polski. Taki pobyt w Żytkiejmach dla wielu dzieci jest jedyną szansą na wyrwanie się ze smutnej rzeczywistości, szansą na aktywne spędzenie wakacji, a w wielu przypadkach także możliwością zjedzenia pełnego ciepłego posiłku.

W tym roku napisaliśmy projekt do NIW na remont Domu Polonii w Żytkiejmach, dotacje otrzymaliśmy.  Tylko jest jeden problem związanym z tym, iż z powodu epidemii ceny poszły w górę i na tę chwilę brakuje nam 30-40 tys. złotych. Dla naszej Fundacji jest to bardzo duża kwota. Do końca roku planujemy wykonać następujące pracę:

– wymiana dachu na budynku głównym Domu Polonii – koszt szacunkowy – 115 000,00 zł

– instalacja systemu centralnego ogrzewania budynków wraz z zakupem pieca i bojlerów wraz z rozprowadzeniem ciepłej wody na całym budynku – koszt szacunkowy 140 000,00 zł

– remont pomieszczenia pod kotłownię – koszt szacunkowy 20 000,00 zł

Jeszcze raz zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej Fundacji. Każdy, nawet najmniejszy datek będzie wielką pomocą, każdy dar, nawet ten najmniejszy jest dla nas tak samo ważny i za każdy, już teraz dziękujemy. W zamian, w imieniu nas wszystkich, odwdzięczymy się m.in. przesyłając Podziękowanie Darczyńcy, informując o Dobroczyńcach na stronie internetowej – www.fundacja.sos.pl.

Liczymy na Państwa wspaniałomyślność, na Państwa Dobre Serce. Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z zawartością portfela, bo każdy z nas ma coś, czym może podzielić się z innymi.

Zarząd Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny