W dniach 14-15 września br. odbył się w wyjazd edukacyjny w ramach projektu „W rodzinnych stronach Stanisława Moniuszki” dofinansowanego przez Senat RP. W wyjeździe wzięły udział dzieci i młodzież ucząca się języka polskiego w Mińskim Oddziale Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.

Pierwszego dnia wczesnym rankiem uczestnicy wyruszyli w kierunku Nowogródka. W Nowogrodku zwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza w odbudowanym dworku Mickiewiczów, Kopiec Mickiewicza, ruiny Zamku Nowogródzkiego, Kościół Farny, Dworek Mickiewicza w Zaosiu. Po drodze do Zamościa mieli okazję podziwiać widoki jeziora Świteź, nad brzegiem którego uczestnicy przedstawili piękną prezentację poezji Mickiewicza. Recytowali i czytali fragmenty z „Pana Tadeusza”, wiersze i sonety. To był dzień pełen wrażeń.

Drugiego dnia uczestnicy wyruszyli w podróż, aby zwiedzić miejsca związane ze Stanisławem Moniuszką. Wycieczkę rozpoczęli od miejscowości Śmiłowicze, gdzie zwiedzili Muzeum Stanisława Moniuszki oraz majątek, który niegdyś należał do rodziny Moniuszków. Następnie zwiedzili Ubiel, miejscowość, w której urodził się kompozytor. Ostatnim końcowym punktem był Mińsk, gdzie uczestnicy zwiedzieli miejsca związane z życiem i twórczością kompozytora.

W miniony weekend (21-22.09) odbył się II wyjazd edukacyjny dla uczestników z obwodu mińskiego.

W sobotę pogoda nie rozpieszczała, od samego rana padał deszcz, chociaż popołudniu się rozpogodziło. Ale to nie było przeszkodą, aby wyruszyć w drogę w ramach projektu. W wycieczce brały udział dzieci i młodzież z Mińskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi, w tym połowa z miejscowości Dzierżyńsk (obwód miński). Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania Nowogródka i miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum im. Adama Mickiewicza, następnie kopiec poety, Góra zamkowa, Kościół Farny i Kościół Michała Archanioła, w którym dzięki życzliwości organisty Andrzeja Michniewicza mieli okazję posłuchać organowej muzyki w jego wykonaniu. Kolejnym punktem wycieczki było Zaosie, gdzie nad jeziorem Świteź uczestnicy przedstawili swoje wrażenia na rysunkach, natomiast starsze dzieci recytowały wiersze Adama Mickiewicza. Podczas podróży w autokarze wycieczkowicze wysłuchali nagrań fragmentów poematu Pan Tadeusz i balladę Świteź. W Zaosiu uczestnicy zwiedzili dwór Mickiewiczów, gdzie mieli dodatkową atrakcję, a mianowicie Fest Jesieni. Mimo złej pogody, wycieczka się udała. Weseli i radośni uczestnicy wyjazdu, pełni przeżyć i wrażeń wrócili do domów.

W niedzielę wczesnym rankiem uczestnicy wyruszyli w podróż, aby zwiedzić miejsca związane ze Stanisławem Moniuszko. Swą wycieczkę rozpoczęli od Śmiłowicz, gdzie zwiedzili Muzeum Stanisława Moniuszki, Muzeum Sucina oraz majątek, który niegdyś należał do rodziny Moniuszków. W Muzeum kompozytora uczestnicy wysłuchali koncert utworów Moniuszki, a następnie pojechali do Ubiela, do miejscowości, w której urodził się kompozytor. Ostatnim końcowym punktem był Mińsk, gdzie uczestnicy zwiedzili miejsca związane z życiem i twórczością kompozytora. To był bardzo intensywny weekend, który pozostawił dużo wrażeń i wspomnień.

„W rodzinnych stronach Stanisława Moniuszki” – zadanie współfinansowane przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r.